Vår tro

Equmeniakyrkan Nävlinge-Rickarum vill vara en oas för alla åldrar där man på ett enkelt och ärligt sätt kan få höra om och söka sig närmare Jesus Kristus. Vi vill erbjuda en gemenskap där man kan växa till i tron på Honom.

 

Equmeniakyrkan Nävlinge-Rickarum är en församling som har sitt primära verkamhetsområde i landsbygdsmiljö runt och på Nävlinge- och Linderödsåsen. Välkommen att vara med på våra gudstjänster, smågrupper eller andra samlingar.

Församlingen är en del av det svenska kyrkosamfundet Equmeniakyrkan med rötter i 1800-talets väckelse.

Vår vision

Equmeniakyrkan Nävlinge-Rickarum är en kristen församling som vill vara:

  • Inkluderande - Vi vill vara en hela livets kyrka för alla åldrar oberoende av kultur och bakgrund. Vi vill växa i den tro som vi både vilar i och utmanas av där Gudstjänsten får vara församlingens naturliga samlingspunkt för tillbedjan, undervisning, mognad och förbön.

  • Betjänande - Vi tror att människor, som förvandlas genom den kristna tron kan vara med och påverka levnadsvillkoren för den närmsta omgivningen, det omgivande samhället och världen i stort. Vi tror också att Gud har lagt ner förmågor hos oss var och en som skall upptäckas och utvecklas under livets gång. Vi vill likt Jesus vara kärlekens och rättvisans röst och närvaro i världen.

  • Missionerande - Vi vill leva i Jesu uppdrag att göra alla folk till lärjungar. Därför vill vi vara med och erbjuda Guds frälsning i Jesus Kristus för alla åldrar. Vi ser det som naturligt att prova nya former och uttryckssätt för evangeliet i den tid vi lever.

Medlemskap - att vandra med församlingen

Någonstans längs vägen i riktning mot Jesus finns ett trons övergångsställe där en människa går ifrån att söka till att finna en tro på Jesus. Hur denna trons medvetenhet ser ut är olika för varje enskild person eftersom varje människa är unik och har sin egen väg. Medlemskap i den kristna församlingen är en naturlig följd av tro på Jesus. Bibeln beskriver församlingen som en kropp med många olika lemmar. Det är utifrån denna bild vi fått begreppet medlem. I Bibeln läser vi också att vi är varandras lemmar och att var och en har fått gåvor som är till för att kroppen (gemenskapen) ska växa både i mognad att bli mer lika Jesus och i antal.

Att vara med i vår församlings gemenskap är ett sätt att visa tillhörighet, att få stöd, att bära och bli buren, att söka och möta Gud tillsammans med andra.

 

Vill du veta mer, kontakta: Bengt Åkesson, 070-518 78 07 

eller Jeanette Johansson, 0705-94 40 94.